Vi leker affär igen!

På mattelektionerna håller vi på att gnugga lilla plus och minus. För att träna på detta med lite verklighetsanknytning byggde vi upp två affärer i klassrummet. I den ena affären kostade allt mellan 1-10kr. När man gick dit fick man bara ha 10 kr med sig. I den andra affären var det lite dyrare, där kostade det mellan 10-100kr, bara jämna tiotal. När man gick dit fick man ha 100 kr med sig.

image image

Uppgiften var att handla två saker, i förväg tänka ut vad pengarna räckte till och hur mycket man skulle få tillbaka så man inte blev lurad av personalen i affären.

Efteråt skulle man dokumentera sin inköp och sina uträkningar.

image image

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *